Rejonizacja upraw konopi włóknistych

Jak co roku Kombinat Konopny wystąpił z wnioskiem o wpisanie do uchwał rejonizacyjnych wszystkich 2477 gmin we wszystkich 16 województwach (chwała mu za to). Dzięki temu posadzenie własnych konopi w przydomowym ogródku lub na swoim polu staje się łatwiejsze. Po podjęciu i uprawomocnieniu się uchwał rejonizacyjnych na danym obszarze,
otwiera się formalna możliwość występowania o zezwolenie na uprawę. Jest to relatywnie
prosta procedura, która wymaga przedstawienia w gminie dowodu zakupu kwalifikowanego
materiału siewnego, wniesienia opłaty 30 zł, złożenia oświadczenia o niekaralności w
zakresie uprawy konopi innych niż włókniste, oraz przedłożenia umowy kontraktacji lub
zobowiązania do przetworzenia konopi we własnym zakresie. Wystarczy zatem kupić certyfikowane ziarno z fakturą na siebie (właściciela działki), potem wypełnić prosty wniosek do urzędu gminy załączając fakturę i kopię etykiety certyfikowanego ziarna oraz zobowiązanie do przetworzenia we własnym zakresie (w przypadku, gdy nie kontraktujemy uprawy z jakimś podmiotem zewnętrznym). Takie zobowiązanie wysyłamy również do Urzędu Marszałkowskiego (można to zrobić on-line przez ePUAP).

Chcesz dostać instrukcję krok po kroku oraz wzory pism? Kliknij

Aby uniknąć ewentualnego zamieszania z policją, gdyby jakiś „życzliwy” chciał zabłysnąć i by podkablował w swojej nieświadomości, że uprawiamy „Marychę”, to warto też zgłosić uprawę w swojej komendzie – mając już w ręku oficjalne pozwolenie, którego kopię można dołączyć do informacji.

Wracając do rejonizacji, w naszym województwie (lubelskim) – jest całkiem sporo miejsca pod uprawy konopi. Dla zainteresowanych z mojego powiatu (opolskiego), mamy m.in.:

  • gmina Poniatowa – 120 hektarów
  • gmina Opole Lubelskie – 50 hektarów
  • gmina Chodel – 100 hektarów
  • gmina Józefów nad Wisłą – 51 hektarów
  • gmina Karczmiska – 50 hektarów
  • gmina Łaziska – 50 hektarów
  • gmina Wilków – 20 hektarów

Pełny wykaz gmin w woj. lubelskim wraz z powierzchnią przewidzianą do zasiewu poniżej: